W ostatnim czasie rolnictwo podlega olbrzymim przemianom, dzięki którym również w tym obszarze zaczynają pojawiać się nowoczesne technologie, wiązane powszechnie z rewolucją Przemysł 4.0. W efekcie dochodzi do większego wykorzystania zaawansowanych narzędzi, jak choćby komputerowe oprogramowanie dla rolników lub aplikacje sadownicze.
Tego typu rozwiązania to sposób na optymalizację wielu procesów w ramach całego łańcucha, zwiększenie bezpieczeństwa dla pracowników oraz poprawę jakości oferowanych produktów. Do tego celu warto choćby wykorzystać oprogramowanie od AKANEA.
Aplikacje sadownicze, czyli jak wprowadzić sady w XXI wiek?
Jak możemy przeczytać w raporcie „Trendy na polskim rynku sadowniczym”, przygotowanym przez Stowarzyszenie Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw „Unia Owocowa” w ramach projektu #wybieramPOLSKIEjabłka, nasz kraj znajduje się w ścisłej czołówce producentów jabłek w Europie i na świecie.
W Polsce mamy największą powierzchnię sadów – aż 176 000 hektarów, co stanowi prawdziwy rekord w porównaniu do innych krajów Wspólnoty Europejskiej. Na drugim miejscu w sezonie 2019/20 uplasowały się Włochy z sadami o powierzchni niecałych 58 000 hektarów. Eksport jabłek z Polski utrzymuje się też na wysokim poziomie. W sezonie 2018-2019 wyniósł 44,5% (996 487 ton) całego eksportu unijnego. W kolejnym roku ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa wartość ta była nieco niższa, na poziomie 34%, co jednak też stanowi jeden z najlepszych wyników w Europie, tuż po Włochach.
Do utrzymania wysokiej konkurencyjności polskich producentów rolnych i sadowników, niezbędne są inwestycje w nowoczesne technologie, w tym zwłaszcza w praktyczne aplikacje sadownicze, które pozwalają zarządzać procesami produkcji i dystrybucji w czasie rzeczywistym.
Oprogramowanie dla sektora warzyw i owoców – największe korzyści
W rolnictwie i sadownictwie coraz częściej sięga się po nowoczesne rozwiązania z zakresu cyfryzacji i automatyzacji. Dzięki nim udaje się odmienić oblicze branży, która przez lata bazowała wyłącznie na tradycyjnych sprzętach.
Wprowadzenie nowych narzędzi zwiększa efektywność pracy, optymalizując szereg procesów, nie tylko w samym sadzie, ale także w kontaktach z innymi podmiotami, zaangażowanymi w dystrybucję lub przetwórstwo konkretnych towarów. Dzięki temu podnosi się jakość finalnych produktów oraz znacząco skraca czas potrzebny na dostarczenie gotowych wyrobów do zadowolonych konsumentów. W tym przypadku oprogramowanie i aplikacje sadownicze pozwalają na oszczędność czasu, a w efekcie także obniżenie kosztów poszczególnych działań.
Wdrożenie oprogramowania w firmie, integracja i unifikacja narzędzi informatycznych dla całego łańcucha to zatem sposób na sprawniejsze zarządzanie procesami oraz efektywniejszą wymianę danych. Minimalizuje to ryzyko popełnienia kosztownych błędów oraz poprawia komunikację pomiędzy wszystkimi zaangażowanymi podmiotami. Dzięki temu można opierać się na konkretnych danych dostępnych w czasie rzeczywistym oraz podejmować strategiczne decyzje biznesowe, dysponując precyzyjnymi danymi historycznymi, informacjami o stanach magazynowych i aktualnej sprzedaży. Pozwala to lepiej reagować na dynamicznie zmieniającą się sytuację na rynku w sektorze owoców i warzyw.
Rozwiązanie od AKANEA – oprogramowanie Konnect’Agro dla nowoczesnego sadownictwa
Takim skutecznym rozwiązaniem jest oprogramowanie Konnect’Agro, oferowane przez AKANEA, przygotowane specjalnie z myślą o branży owocowo-warzywnej.
System zbudowany modułowo może być łatwo wdrożony w rozmaitych firmach i łańcuchach spożywczych, w których szuka się sposobu na optymalizację i zwiększenie konkurencyjności na rynku.
Narzędzie kompleksowo wspiera działania sadowników i producentów warzyw, wychodząc naprzeciw wszystkim potrzebom nowoczesnego przedsiębiorstwa z sektora rolnego. Dzięki Konnect’Agro otrzymuje się szansę na połączenie przepływu informacji dla:
- kadry zarządzającej,
- księgowości,
- handlowców,
- kontroli jakości,
- produkcji,
- magazynu,
- transportu.
Dzięki temu można łatwo zidentyfikować każdą partię towaru, prześledzić stany produkcyjne i magazynowe oraz poprawiać przepływ towarów między poszczególnymi ogniwami łańcucha. Dostęp do wszystkich danych uzyskuje się w czasie rzeczywistym, również na urządzeniach mobilnych. Takie Zatem aplikacje sadownicze na tablety lub skanery kodów kreskowych da się wykorzystać nie tylko podczas pracy stacjonarnej (w biurze lub zakładzie), ale również w terenie. A to gwarancja lepszego oglądu sytuacji i szybkiego reagowania w sytuacjach kryzysowych.
Aplikacje sadownicze od AKANEA – bezpieczeństwo żywności i efektywność procesów produkcyjno-dystrybucyjnych
Rozbudowana baza danych oraz dostęp do informacji w czasie rzeczywistym z dowolnego miejsca dla wszystkich upoważnionych osób to krok w stronę usprawnienia logistyki w branży warzywno-owocowej.
Warto zatem wprowadzać w swoim biznesie sprawdzone rozwiązania, jak zintegrowane oprogramowanie Konnect’Agro, dzięki któremu łatwiej podołać codziennym wyzwaniom, zwiększyć zaufanie społeczne do firmy oraz zyskać lepszą pozycję nad rywalami na tym niezmiernie konkurencyjnym rynku.