Lider na rynku francuskim, Fruidor Bananes, jest pierwszą francuską siecią dojrzewalni, wprowadzającą na rynek 170 000 ton bananów rocznie, w tym także banany z upraw ekologicznych. Działająca od 2008 roku firma osiąga obecnie obroty w wysokości prawie 190 milionów euro i zatrudnia ponad 450 pracowników. Zrzesza prawie 700 producentów z Martyniki i Gwadelupy. Posiada 9 dojrzewalni rozmieszczonych na terenie Francji (Bordeaux, Cavaillon, Lille, Lyon / Mions, Metz, Tours, Rungis i Nantes).
Zakład w Mions był pierwszą dojrzewalnią w grupie Fruidor, która wzięła udział w projekcie AKANEA: informatyzacja całej działalności, od przyjęcia do wysyłki, łącznie z magazynowaniem, dojrzewaniem i pakowaniem, wraz z zarządzaniem handlem.
W cyklu referencji francuskich klientów AKANEA przedstawiamy opinie użytkowników firmy FRUIDOR, którzy potwierdzają swoim doświadczeniem, że oprogramowanie dostosowuje się do wszystkich obszarów działalności firmy.
«Dla naszego nowego systemu informatycznego wybraliśmy AKANEA, ponieważ wywodzi się ze świata owoców i warzyw: znajomość branży była niezbędna, ponieważ chcieliśmy działać szybko! Wtedy nie szukaliśmy dostawcy, ale prawdziwego partnera, który będzie w stanie nam towarzyszyć, sprawi, że nasza firma będzie żyła w rytmie naszych produktów i wymagań naszych klientów. Ponadto, spodobała nam się szybkość reakcji ludzi, których mieliśmy przed sobą i oczywiście oprogramowanie AKANEA spełniło nasze wymagania: połączenie zarządzania produkcją i zarządzania handlem, możliwość kontrolowania dziennych marż, gwarancja identyfikowalności przy zachowaniu ciągłości sprzedaży/zakupów.», podsumowuje Bernard Fatato, kierownik administracyjno-finansowy zakładu, odpowiedzialny za projekt AKANEA.
Zespół pana Fatato szybko i sprawnie wdrożył u siebie nowe narzędzie informatyczne. Nicolas, Frédéric i Aurélie opowiadają nam o swoich pierwszych krokach z AKANEA, widocznych korzyściach i napotkanych trudnościach.
Nicolas Gauthrey, kierownik zakładu FRUIDOR MIONS, opowiada: «Wdrożenie programu przebiegło bardzo dobrze, zespół AKANEA jak i nasz dział informatyczny, byli zawsze obecni, aby odpowiedzieć na nasze pytania i poprowadzić nas w naszych pierwszych krokach. System AKANEA jest adaptowalny i możemy łatwiej i szybciej delegować więcej zadań». Kierownik ds. jakości i główny użytkownik systemu, Aurélie Bauer, potwierdza: “Pod koniec wdrożenia przeprowadziliśmy inwentaryzację stanów magazynowych i wszystko było w porządku».
Aurélie dodaje: «Na co dzień system AKANEA pozwala mi na pełne zarządzanie identyfikowalnością. Szczególnie cenię sobie raporty: w mgnieniu oka mam dostęp do statystyk za cały rok. Możemy łatwo dodawać nowe kolumny, których potrzebujemy». Aurélie podsumowuje zalety systemu AKANEA w trzech słowach: interaktywność, ergonomia i prostota użytkowania.
Prostotę rozwiązań AKANEA potwierdzają użytkownicy systemu pracujący na liniach pakujących.
«W przeszłości używano ekranów i skanerów ręcznych, ale obecnie wystarczają same skanery ręczne. Ponadto, dzięki elastyczności systemu, zlecenia produkcyjne, które wyznaczają tempo i definiują harmonogram produkcji, mogą być tworzone z wyprzedzeniem. Gdy klienci składają zamówienia, my musimy tylko dostosowywać plany; dzięki temu możemy zadowolić naszych klientów, zyskując jednocześnie na reaktywności” – stwierdza zespół ds. opakowań Fruidor Mions.
Z kolei Frédéric, który zarządza zespołem odpowiedzialnym za przygotowanie i wysyłkę i który na co dzień korzysta ze skanerów ręcznych, docenia mobilność rozwiązań, ponieważ “w magazynie wszystko jest w ruchu!” Kierownik wyznaje, że przejście na system AKANEA pozwoliło mu lepiej zarządzać, na przykład, etykietowaniem produktów i zwrotami towarów.
«AKANEA wprowadziła więcej porządku do magazynu. Każda niezgodna z przepisami operacja jest sygnalizowana przez “migacze” i rejestrowana przez system, dzięki czemu możemy odnaleźć użytkownika, który wykonał daną czynność. Istnieje pojęcie kontroli, system zobowiązuje nas do przestrzegania zasad.»
« Posiadanie tego samego systemu we wszystkich naszych placówkach w celu monitorowania budżetu i wolumenu ma zasadnicze znaczenie. Potrzebujemy potężnego narzędzia informatycznego. W tym zakresie oprogramowanie AKANEA dla Owoców i Warzyw pozwala nam zarządzać makrami danych, widzieć nasze mocne i słabe strony, uzyskać z systemu ważne dane i niespójności, a zatem określać działania, które należy podjąć» – mówi Ariane Cessenat, dyrektor administracyjny i finansowy Fruidor, odpowiedzialna za IT. «Dzisiaj, dzięki AKANEA, mamy narzędzie, które pozwala nam zarządzać firmą: każdego dnia możemy dokładnie monitorować nasze zapasy, wydatki, koszty wytworzenia i marże, co jest bardzo ważne w świecie owoców i warzyw».
Bernard Fatato potwierdza, że informatyzacja nie służy tylko wystawianiu faktur. « Szukaliśmy narzędzia decyzyjnego, które pozwoliłoby nam szybko podejmować dobre decyzje i znaleźliśmy je!»
Na zakończenie opinia działu księgowego: « Każde zdarzenie operacyjne musimy przełożyć na marżę księgową. Wymaga to bardzo dokładnego dostrojenia, aby uniknąć niespójności. Bardzo ważna jest dla nas możliwość scentralizowanej parametryzacji wszystkich naszych produktów».