ERP dla producentów warzyw i owoców – traceability w branży spożywczejW przypadku warzyw i owoców niezbędne jest utrzymanie optymalnej jakości produktów, które trafiają do finalnych odbiorców. By sprostać restrykcyjnym normom należy zachować traceability towarów i dokumentacji. Dotyczy to zarówno producentów, jak i przetwórców, importerów, eksporterów i hurtowników. Na każdym etapie produkcji i dystrybucji żywność musi być nieustannie identyfikowalna.

Do tego celu warto wykorzystać nowoczesne oprogramowanie ERP dla producentów warzyw i owoców, pozwalające na szybkie i poprawne rozpoznanie każdej partii towaru.

Traceability a ERP dla producentów warzyw i owoców

Traceability jest również nazywane identyfikowalnością. Oznacza możliwość śledzenia i odtworzenia historii przepływu towarów w danej sieci dystrybucji lub w łańcuchu dostaw.

Obowiązek prowadzenia i archiwizacji pochodzenia produktów nakłada na przedsiębiorców Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 178/2002 z dnia 28 stycznia 2002. Do towarów kontrolowanych zaliczają się m.in. środki spożywcze, dodatki, surowce, inne składniki i materiały spożywcze i wyroby, mające mieć kontakt z żywnością.

Dzięki identyfikowalności produktów spożywczych można nie tylko prześledzić historię i pochodzenie każdej partii żywności, ale także przewidzieć, dokąd dany produkt trafi w następnych krokach. Pozwala to dokładnie sprawdzić każdy towar na wszystkich etapach jego produkcji, przetwarzania i dystrybucji.

Jak zagwarantować wysoką jakość warzyw i owoców?

Jak uzyskać pełne traceability? Warto zastosować dedykowane oprogramowanie ERP, dzięki któremu usprawnia się procesy logistyczne w zakładzie produkcyjnym lub przetwórczym oraz w czasie późniejszej dystrybucji.

Pełna identyfikowalność to wiedza na temat tego, co działo się z daną partią towarów na każdym etapie – od momentu, gdy trafił z pola do punktu skupu aż do finalnego konsumenta. Zwiększa to bezpieczeństwo, pomaga szybko rozpoznać i usunąć wadliwe partie towarów oraz usprawnić proces dostarczania żywności prosto na stół klienta.

Najczęściej korzysta się z zalet traceability w przypadku wystąpienia reklamacji od klienta końcowego. Wówczas, znając numer palety, numer partii i mając kod kreskowy, można łatwo znaleźć całą partię problematycznego towaru i szybko odnaleźć wszystkie podmioty, do których on trafił.

Do tego właśnie przydaje się nowoczesne oprogramowanie ERP dla producentów warzyw i owoców, jak rozwiązanie oferowane przez AKANEA.

Oprogramowanie ERP dla producentów warzyw i owoców od AKANEA

W AKANEA nad systemem ERP pracują nieustannie nie tylko doświadczeni programiści, ale także eksperci z branży spożywczej. W efekcie powstaje rozwiązanie dedykowane dla firm z sektora spożywczego, które potrzebują oprogramowania szytego na miarę ich indywidualnych potrzeb.

Nowoczesny system Konnect’Agro to sposób na to, by zweryfikować drogę każdej partii owoców lub warzyw – od pola lub sadu do półki sklepowej. Wszystkie informacje są zapisane w systemie, pozwalając na pełną identyfikowalność żywności na każdym etapie produkcji lub dystrybucji.

Jak potwierdza się traceability produktu? Wszystkie informacje są wprowadzane do systemu w czasie rzeczywistym. Umieszcza się w nim dane na temat: producenta, gatunku, pochodzenia, opakowania, ilości lub wagi. Oprogramowanie pozwala szybko i automatycznie stworzyć precyzyjne etykiety paletowe z kodem kreskowym, służące do późniejszej identyfikacji każdej partii towaru w firmie przetwórczej, w magazynie, chłodni lub sortowni. Znacząco usprawnia to pracę, skraca czas potrzebny na rozpoznawanie towaru oraz ogranicza do minimum możliwość popełnienia błędu.

Traceability – korzyści dla producentów, dystrybutorów i klientów końcowych

Pełna identyfikowalność produktów spożywczych dzięki systemom ERP dla producentów warzyw i owoców to rozwiązanie, z którego korzystają wszystkie jednostki zaangażowane w dany łańcuch spożywczy.

Traceability prowadzi bowiem do optymalizacji procesu produkcji i skrócenia okresu potrzebnego na realizację wszystkich zadań. Dodatkowo nowoczesne oprogramowanie daje dostęp do kluczowych danych w czasie rzeczywistym, co daje pełną kontrolę nad bieżącymi stanami magazynowymi. Sprawniejszy przepływ informacji to również większa wydajność pracy i bezpieczeństwo żywności, dzięki ograniczeniu do minimum ryzyka błędów na każdym etapie procesów logistycznych.

Zatem identyfikowalność ma kluczowe znaczenie dla wszystkich podmiotów, działających w branży spożywczej.

AKANEA – nowoczesne oprogramowanie dla branży spożywczej

AKANEA od lat specjalizuje się w wysokiej klasy oprogramowaniu dla firm z sektora owocowo-warzywnego. Dzięki naszym rozwiązaniom zyskuje się pełną traceability każdej partii żywności, co gwarantuje najwyższą jakość każdego produktu, a także podnosi efektywność działania przedsiębiorstwa oraz pozwala uzyskać solidną przewagę nad konkurentami z branży.

Warto działać z najlepszymi, by uzyskiwać optymalne rezultaty.