Najwięksi producenci jabłek w PolsceProdukcja owoców w naszym kraju opiera się głównie na uprawie jabłek. Trafiają one na lokalny rynek, a także regularnie eksportuje się je do innych państw w ramach Unii Europejskiej oraz poza jej granice. Najwięksi producenci jabłek w Polsce chętnie rozwijają swoją działalność i wprowadzają do upraw nowoczesne technologie.

Jak zmieniają się uprawy jabłek w naszym kraju? Jaka jest pozycja polskich przedsiębiorców w porównaniu z konkurentami z innych obszarów?

Najwięksi producenci jabłek w Polsce – silna pozycja w Europie i na świecie

Od lat Polska jest jednym z większych producentów jabłek. W krajowych sadach zbiera się ponad 4 miliony ton owoców (dane z GUS za rok 2021), co stanowi niemal 90% zbiorów wszystkich owoców w naszym kraju. Rozdysponowanie podaży jabłek zmienia się na przestrzeni lat. Najczęściej jednak spożycie krajowe nie przekracza 20%. Zdecydowana większość jest przeznaczana na przetwórstwo 50-60%. Pozostałe produkty trafiają na eksport.

Obecnie polscy producenci chętnie sprzedają swoje towary nie tylko na lokalnych rynkach. Z tak dużą produkcją zajmujemy pierwsze miejsce w Unii Europejskiej oraz trzecie miejsce na świecie, po Chinach i Stanach Zjednoczonych. Co ciekawe, na europejskich rynkach największym rywalem dla polskich owoców bynajmniej nie są jabłka pochodzące od globalnych liderów, a znacznie częściej z państw rozwijających się, jak Turcja czy Iran, które wytwarzają sporo owoców, a przy tym są bliżej rynków docelowych, co pozwala skrócić znacząco łańcuchy dostaw. W czasach globalnych kryzysów, wysokiej inflacji i problemów z dostawami ma to często kluczowe znaczenie.

Gdzie uprawia się jabłka w Polsce – najwięksi producenci jabłek w Polsce

Jabłka produkuje się w zasadzie w całej Polsce, choć istnieją regiony, w których jest to przeważający typ upraw. Do obszarów mocno nastawionych na produkcję tego rodzaju owoców zaliczają się zwłaszcza:

  • Mazowsze,
  • Lubelszczyzna,
  • świętokrzyskie.

Na przestrzeni ostatnich lat obserwuje się coraz większą koncentrację w branży sadowniczej. Z roku na rok wzrasta powierzchnia poszczególnych gospodarstw, zajmujących się produkcją jabłek. Wiele firm dołącza także do organizacji producentów jabłek, zrzeszających mniejsze podmioty. Pozwala to zdobyć lepszą pozycję w sprzedaży krajowej i międzynarodowej oraz łatwiej pozyskać środki na rozwój. Świetnym przykładem takiej organizacji są choćby: Appolonia, Stowarzyszenie Sady Grójeckie lub Unia Owocowa.

Nowoczesne technologie w sadzie – najwięksi producenci jabłek w Polsce

Produkcja jabłek w naszym kraju, dla zachowania konkurencyjności, wymaga sporej modernizacji oraz otwarcia na nowoczesne technologie. Coraz śmielej wykorzystuje się choćby komputery i oprogramowanie, pozwalające na precyzyjne zaplanowanie wszelkich prac w sadach, dzięki lepszemu zrozumieniu wszystkich procesów biologiczno-chemicznych oraz obserwacji warunków na danym obszarze. Dokładne pomiary, prowadzone w czasie rzeczywistym, to na przykład dozowanie właściwej ilości wody lub środków ochrony roślin. Wszystko po to, by otrzymać finalnie owoce o idealnych parametrach wizualno-smakowych.

Dodatkowo, przy produkcji owoców coraz chętniej używa się bardziej zaawansowanych rozwiązań, dedykowanych dla sadownictwa, w tym choćby sztucznej inteligencji oraz pełnej automatyzacji. Przyspiesza to pracę, zwiększa bezpieczeństwo ludzi i zbiorów oraz usprawnia proces planowania działań na przyszłość.

Bezpieczeństwo i konkurencyjność przy produkcji jabłek – nowoczesne rozwiązanie od AKANEA

Jednym z rozwiązań, dedykowanych polskim sadownikom, jest oprogramowanie od AKANEA, pozwalające na precyzyjne planowanie wszelkich działań przy produkcji jabłek. A to sposób na poprawę komfortu pracy oraz zwiększenie produkcji przy zoptymalizowaniu kosztów. Dzięki temu da się wyprzedzić konkurencję oraz zyskać lepszy dostęp do zadowolonych klientów, poszukujących owoców najwyższej jakości.