Pogoda w branży sadowniczej odgrywa olbrzymią rolę. To od niej w dużej mierze zależy planowanie wielu działań. Dlatego też coraz szersze grono sadowników i rolników korzysta z praktycznych, dedykowanych aplikacji, jak choćby pogoda dla sadowników Agrosimex.
Takie produkty są w stanie wpłynąć korzystnie na optymalizację codziennej pracy oraz usprawnić poszczególne procesy, by finalnie uzyskać zdrowsze owoce oraz zwiększyć zbiory.
Prognoza pogody a praca w sadzie
Trudno zaprzeczyć temu, że precyzyjna analiza warunków pogodowych, ma niebagatelne znaczenie dla wszystkich prac sadowniczych, na każdym etapie wzrostu owoców i późniejszych zbiorów.
Dlatego też wielu rolników i sadowników decyduje się na wznoszenie specjalnych stacji pogodowych, których zadaniem jest bieżące monitorowanie warunków w promieniu do kilkunastu kilometrów od miejsca, gdzie ustawiono takie urządzenie. To sposób na otrzymanie precyzyjnych danych dotyczących danego sadu.
Innym rozwiązaniem jest korzystanie z pogody dla sadowników w formie aplikacji, która pozwala poznać warunki na danym obszarze, z dokładnością np. do miejscowości. Wiele rozwiązań przygotowuje się w oparciu o metodę modelowania matematycznego i meteorogramów, by móc jak najdokładniej odczytać kluczowe informacje, potrzebne do przeprowadzenia na przykład oprysków.
Pogoda dla sadowników Agrosimex – co warto monitorować?
Do najczęściej monitorowanych danych, szczególnie istotnych dla sadownictwa, zaliczają się przede wszystkim temperatura i opady. Oprócz nich wiele osób zwraca też uwagę na takie kwestie, jak wilgotność powietrza oraz siła i kierunek wiatru.
Dzięki korzystaniu z dedykowanych rozwiązań, jak prognoza pogody dla sadowników, można lepiej zaplanować wszelkie działania w sadzie, co przekłada się na optymalizację codziennej pracy.
Pogoda dla sadowników Agrosimex – sposób na bezpieczeństwo upraw i oszczędności
Śledzenie zmian pogodowych przekłada się nie tylko na wygodniejszą pracę. Potrafi też być kluczowe w kwestii zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa. Dotyczy to zwłaszcza przeprowadzania oprysków w sadach. Jeśli wykona się je w nieodpowiednim momencie, potrafią stać się zagrożeniem dla ludzi.
Szczególną uwagę należy zwracać na temperaturę, opady deszczu oraz wiatr. Ten ostatni może bowiem doprowadzić do rozprzestrzeniania się cieczy do oprysków na większych dystansach, daleko poza obrębem sadu. Opady deszczu tuż po oprysku natomiast grożą spłukaniem substancji z powierzchni owoców, a co za tym idzie obniżeniem skuteczności takiego działania. A to dodatkowe, niepotrzebne koszty oraz ryzyko pojawienia się chorób w sadzie. Zbyt wysoka temperatura z kolei prowadzi do nadmiernego odparowywania preparatów do oprysków, co może szkodzić ludziom w pobliżu.
Sprawdzanie prognozy pogody przed przystąpieniem do oprysków ma zatem niebagatelne znaczenie. Potrafi nie tylko zoptymalizować sam proces i przynieść odpowiednią ochronę dla owoców. To także sposób na znaczne obniżenie kosztów (niepotrzebne straty w środkach ochronnych rozpylanych tuż przed deszczem) oraz mniejsze ryzyko nadmiernego rozprzestrzenienia się groźnych dla ludzi substancji.
Nowoczesne uprawy w sadach a pogoda dla sadowników Agrosimex i oprogramowanie dla biznesu
Z dedykowanych rozwiązań dla sadownictwa korzysta olbrzymia rzesza polskich firm, które pragną zoptymalizować swoje działania przy uprawach owoców. Można do tego wykorzystywać praktyczne aplikacje, jak pogoda dla sadowników Agrosimex. Innym rozwiązaniem są niezależne stacje pogodowe, pozwalające na precyzyjne określanie warunków na danym obszarze.
Dostęp do zaawansowanych produktów to jednak nie tylko prognoza pogody. Coraz częściej sięga się także po nowoczesne oprogramowanie dla branży, dzięki któremu można zmniejszyć wydatki, poprawić efektywność pracy oraz usprawnić większość procesów logistycznych w sadach.
Poznaj nasze rozwiązania KONNECT’AGRO, czyli system ERP odpowiadający potrzebom branży sadowniczej.