Producenci owoców w Polsce - jak zmienia się branża ?

Uprawy owoców mają olbrzymie znaczenie dla całego krajowego rolnictwa. Producenci owoców w Polsce wytwarzają bowiem towary dostarczane na rynki lokalne, ale też stanowią ważny element w międzynarodowych łańcuchach dostaw. Sama branża przechodzi obecnie metamorfozę, od tradycyjnego rolnictwa do coraz większej automatyzacji i upowszechnienia użycia nowoczesnych technologii, w tym dedykowanego oprogramowania komputerowego dla producentów i przetwórców.

Jakie owoce uprawia się w naszym kraju najchętniej? Jaką pozycję na europejskim rynku zajmują rodzimi producenci? W jaki sposób technologia wspiera branżę owocową? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Ile owoców wytwarza się w naszym kraju – producenci owoców w Polsce

Od ponad 10 lat produkcja owoców w naszym kraju nie spada poniżej 4 milionów ton rocznie. Wyjątek od tej zasady stanowił trudny dla sadownictwa i całego rolnictwa rok 2017. Tak duża produkcja owoców rok rocznie sprawia, że nasz kraj wytwarza około 10% wolumenu produkcji Wspólnoty Narodów.

A jak wygląda polska produkcja na tle innych krajów europejskich? Obecnie zajmujemy trzecie miejsce, za największymi potentatami w wytwarzaniu owoców – Hiszpanią i Włochami. Warto jednak wspomnieć o tym, że w przypadku produkcji niektórych rodzajów owoców piastujemy od lat pozycję lidera na Starym Kontynencie. Dotyczy to przede wszystkim jabłek, ale także malin, czarnej porzeczki i aronii. Rolnicy chętnie też zajmują się uprawą borówki amerykańskiej – w tym przypadku nasz kraj zajmuje trzecie miejsce spośród wszystkich krajów Wspólnoty.

Producenci owoców w Polsce – najważniejsze rodzaje upraw

Jakie uprawy wiodą prym w naszym kraju? Dominują już wspomniane jabłka, które w latach 2016-2018 stanowiły nawet 78% całej krajowej produkcji owoców. W ubiegłym roku na ok. 4,5 miliona ton zebranych owoców aż 4 tony przypadły na owoce pochodzące z sadów (zwłaszcza jabłka, wiśnie, śliwki, gruszki). Pozostałe 500 tysięcy stanowiły owoce jagodowe.

Sporą część owoców przeznacza się na eksport do krajów unijnych oraz Azji i Afryki. Dodatkowo, wiele produktów trafia do branży przetwórczej. Warto również wspomnieć o znaczącej roli eksportu owoców mrożonych, a w szczególności malin, jeżyn, agrestu, porzeczki, truskawki, borówki (w tym niezmiernie popularnej borówki amerykańskiej).

Jak w tak konkurencyjnych obszarach zdobyć przewagę nad innymi producentami i przetwórcami? Warto korzystać z dostępnych narzędzi optymalizacyjnych i zaawansowanych technologii, w tym zwłaszcza z rozwiązań informatycznych, dedykowanych dla branży.

Nowoczesne technologie a wiodący producenci owoców w Polsce

Uprawa owoców zalicza się do najbardziej tradycyjnych obszarów gospodarki. Nawet jednak w tym sektorze coraz śmielej stawia się na nowoczesne technologie. Dzięki nim da się obniżyć koszty produkcji, zwiększyć bezpieczeństwo pracowników i samych zbiorów.

Jakie rozwiązania trafiają do firm zajmujących się wytwarzaniem i przetwarzaniem owoców? Podstawą są oczywiście nowoczesne programy komputerowe, pozwalające na kontrolowanie upraw i planowanie poszczególnych procesów nie tylko w czasie produkcji, ale też późniejszego przetwórstwa, transportu i magazynowania.

W jaki sposób rozwiązania informatyczne wspierają realną pracę? Można je znaleźć nie tylko na polach, gdzie pomagają kontrolować warunki glebowe, opryski i nawadnianie upraw. Kluczem do sukcesu w branży owocowej w wielu obszarach jest postawienie na nowoczesne systemy informatyczne, które poprawiają nadzór nad ilością i jakością produktów, trafiających do magazynu, a później zakładów przetwórczych.

W czym pomaga takie oprogramowanie? Wysokiej jakości systemy usprawniają proces przyjmowania towarów, a także tworzą wspólną bazę danych, by wszystkie informacje o magazynie, przyjęciu towarów oraz tworzenie i realizacja zamówień znajdowały się w jednym miejscu. Ogranicza to ryzyko błędu oraz przyspiesza obieg informacji.

Ponadto, cyfryzacja zwiększa traceability wszystkich partii towaru, by zapewnić pełną identyfikowalność na każdym etapie. Daje to świadomość, gdzie znajdują się owoce zebrane w danym momencie, a nawet umożliwia precyzyjne określenie ilości odpadów produkcyjnych, by lepiej kontrolować stany magazynowe. W efekcie sprawniej reaguje się w razie szybszego wydawania produktów z magazynu, ale też nie doprowadza do przechowywania zbyt wielkiej ilości łatwo psujących się owoców na półkach w chłodni.

W efekcie kadra zarządzająca i menadżerska ma pełną wiedzę na temat posiadanego towaru, co przydaje się nie tylko w bieżącej działalności, ale także w planowaniu pracy na kolejne miesiące lub lata. To szansa na usprawnienie logistyki działania od pola aż do stołu finalnego konsumenta.

Oprogramowanie AKANEA dla sektora produkcji owoców

Nowoczesne technologie to szansa na rozwój produkcji owoców w naszym kraju. Po takie rozwiązania mogą sięgać nie tylko największe podmioty na rynku, ale także mniejsi plantatorzy i przetwórcy.

Nasze dedykowane oprogramowanie KONNECT’Agro wspiera przedsiębiorców na każdym etapie łańcucha dostaw. To rozwiązanie daje szansę na większe zyski, poprawę jakości produktu oraz optymalizację kosztów związanych z wytwarzaniem różnych rodzajów owoców.