producenci warzyw w polsce.Obok owoców warzywa stanowią niezmiernie ważną gałąź polskiego rolnictwa. Producenci warzyw w Polsce dostarczają swoje zbiory nie tylko dla krajowego rynku, ale także eksportują znaczącą ilość zbiorów do innych krajów w ramach Unii Europejskiej i poza nią.

Jakie warzywa stanowią podstawę dla polskich upraw? W czym specjalizują się krajowi rolnicy? Dokąd trafiają polskie zbiory?

Producenci warzyw w Polsce – zbiory warzywne w liczbach

Uprawy warzyw w naszym kraju stanowią około 11% wartości całej produkcji rolnej. W minionych latach produkcja wahała się w przedziale od 3,8 do 4,6 miliona ton, co jest efektem zbliżonym do wolumenu owocowego.

Tak znaczna liczba wytwarzanych warzyw plasuje Polskę w ścisłej czołówce europejskiej pod względem produkcji warzyw, które trafiają nie tylko na lokalne rynki. W dużej mierze warzywa są eksportowane do innych krajów Wspólnoty, w tym do Niemiec i Holandii, oraz poza nią do: Wielkiej Brytanii, Białorusi i Ukrainy.

Największe upraw w naszym kraju – producenci warzyw w Polsce

Polska znajduje się w czołówce pod względem produkcji konkretnych gatunków warzyw. Przede wszystkim krajowi rolnicy dominują w kwestii wytwarzania białej kapusty. Ostatnie lata przynosiły zbiory na poziomie od 800 tysięcy do 1 miliona ton, co daje pozycję unijnego lidera (ok. 27% całej produkcji UE). Największe plantacje znajdują się w województwach małopolskim, łódzkim, mazowieckim i wielkopolskim. Równie dobre wyniki osiąga produkcja buraka (w tym buraka cukrowego), a także marchwi, której zbiory w poprzednich latach utrzymywały się na poziomie ok. 700-800 tysięcy ton.

Oprócz tego w Polsce uprawia się chętnie cebulę ze zbiorami na poziomie do 700 tysięcy ton, co daje piąty wynik w całej Unii, zaraz po Holandii, Hiszpanii, Francji i Niemczech. Co ciekawe, uprawy tego warzywa zajmują w naszym kraju pierwsze miejsce pod względem wielkości, przekraczając 25 tysięcy hektarów (najwięcej w Wielkopolsce i na Kujawach).

Do innych popularnych warzyw, których uprawy są niezmiernie popularne w Polsce, zaliczają się: ogórki i ziemniaki (drugie miejsce w UE), kalafiory (trzecie miejsce), pomidory (czwarte miejsce).

Producenci warzyw w Polsce – rola nowoczesnego oprogramowania dla rolnictwa

Nowoczesne rolnictwo sięga po coraz więcej rozwiązań, które mają usprawnić pracę, poprawić bezpieczeństwo upraw i ludzi przy nich pracujących, a także obniżyć koszty związane z wytwarzaniem wysokiej jakości produktów.

Wielkim wsparciem w codziennych działaniach bywa praktyczne oprogramowanie komputerowe, które poprawia komfort zarządzania produkcją na każdym etapie wzrostu roślin i późniejszych zbiorów. Dodatkowo, takie narzędzia ułatwiają pracę podczas transportu w ramach mniej lub bardziej rozbudowanych łańcuchów dostaw.

Oprócz systemów komputerowych, coraz szersze grono rolników decyduje się na wykorzystanie robotów i częściowe bądź całościowe zautomatyzowanie swoich gospodarstw, co zwiększa efektywność pracy oraz niejednokrotnie poprawia jakość zbiorów. Firmy coraz częściej wprowadzają roboty do zbiorów warzyw, szczególnie szklarniowych (ogórków, pomidorów, papryki), co znacząco zwiększa opłacalność produkcji i jest odpowiedzią na sezonowe niedobory siły roboczej.  Można nawet zaobserwować zwrot w stronę sztucznej inteligencji, która najpewniej już niebawem stanie się ważnym elementem systemów wspierających nowoczesne rolnictwo.

Praktyczne rozwiązania od AKANEA dla produkcji warzyw

Po zaawansowane narzędzia, przydatne w produkcji warzyw, sięgają oczywiście duże firmy, a także zrzeszenia, łączące większe grono producentów warzyw. Nie oznacza to jednak, że technologia nie powinna również trafiać do mniejszych podmiotów, które pragną zachować konkurencyjność na rynku.

Oprogramowanie AKANEA dedykowane firmom z branży rolno-spożywczej to sprawdzone rozwiązania dla producentów warzyw. Nasz system KONNECT’AGRO wspiera codzienną pracę w całym procesie produkcyjnym, pozwala zarządzać stanami magazynowymi, liniami sortującymi i pakującymi, kontrolować jakość towaru oraz sprawnie zarządzać logistyką. Możliwość połączenia oprogramowania z zaawansowanym wyposażeniem produkcyjnym jest gwarancją płynnego wejścia w nowoczesną produkcję warzyw i owoców!

traceability na kazdym etapie produkcji