program do zarzadzania magazynem w branzy spozywczejZe względu na restrykcyjne przepisy oraz konieczność zachowania jak najwyższej jakości i świeżości żywności, podczas dystrybucji w branży spożywczej coraz częściej sięga się po nowoczesne oprogramowanie do zarządzania wszystkimi procesami w magazynie.

Można zdecydować się na ogólne rozwiązania do kontrolowania magazynu oraz zarządzania innymi procesami albo wybrać dedykowane dla branży spożywczej narzędzia, jak choćby Konnect’Agro od AKANEA.

Program do zarządzania magazynem w branży spożywczej – standardowe oprogramowanie WMS

Nowoczesne magazyny, również te spożywcze, wymagają stosowania specjalistycznego oprogramowania, które pozwala kontrolować wszystkie procesy, toczące się każdego dnia w przestrzeni magazynowej – w tym oczywiście:

 • przyjmowanie i wydawanie towarów,
 • kontrolę jakości,
 • weryfikację stanów magazynowych.

Do tego właśnie służy system WMS, czyli narzędzie informatyczne do zarządzania magazynem. W tego typu rozwiązaniach informacje na temat towarów w magazynie są zbierane dzięki etykietom RFID lub kodom kreskowym przy pomocy skanerów i czytników.

Oprogramowanie WMS ma prowadzić do zwiększenia efektywności pracy magazynu oraz poprawy wszelkich procesów logistycznych.

Dzięki niemu:

 • lokalizuje się poszczególne towary w magazynie,
 • obsługuje się przyjęcie i wydawanie towarów,
 • kontroluje się przepływ produktów w magazynie,
 • zwiększa się efektywność pracy dzięki automatyzacji wielu procesów logistycznych,
 • wprowadza się klasyfikację towarów do różnych grup według schematu ABC lub XYZ.

Wszystkie opisane powyżej działania pozwalają na sprawniejsze wykonywanie zadań w magazynie, przy minimalizacji nakładu czasu i pracy, co poprawia przepływ towarów i zmniejsza ryzyko popełnienia pomyłek, dzięki centralizacji bazy danych z dostępem w czasie rzeczywistym oraz automatyzacji procesu inwentaryzacji w magazynie. Każda partia towaru jest też w pełni identyfikowalna, co przekłada się na znacznie większe bezpieczeństwo procesów.

WMS a nowoczesne systemy ERP – integracja rozwiązań

Nowoczesne systemy WMS to sposób na wprowadzenie magazynu dla produktów spożywczych w XXI wiek. Dla uzyskania optymalnych rezultatów należy jednak tego typu narzędzie połączyć z odpowiednim oprogramowaniem ERP, stosowanym do ogólnego zarządzania przedsiębiorstwem i planowania zasobów przedsiębiorstwa.

Sprawne połączenie obu produktów to zatem klucz do usprawnienia funkcjonowania firmy, co przekłada się na wydajniejszą pracę.

Dedykowane narzędzie od AKANEA – program do zarządzania magazynem w branży spożywczej

W AKANEA specjalizujemy się w tworzeniu dedykowanego oprogramowania dla branży spożywczej. Z myślą o sektorze owocowo-warzywnym powstało profesjonalne oprogramowanie Konnect’Agro, które łączy w sobie funkcjonalności systemów WMS i ERP, tworząc idealne narzędzie do pracy dla podmiotów z branży spożywczej.

Dzięki temu wszystkie upoważnione osoby otrzymują dostęp do potrzebnych informacji w czasie rzeczywistym, co pozwala zaoszczędzić czas i podnieść wydajność magazynu na etapie:

 • przyjmowania towaru,
 • pakowania,
 • przygotowania i realizacji zamówień,
 • przechowywania owoców lub warzyw.

Dzięki temu zyskuje się pełną transparentność i traceability w ramach każdego procesu logistycznego, realizowanego w magazynie.

Modułowa konstrukcja Konnect’Agro sprawia, że narzędzie można łatwo dopasować do indywidualnych potrzeb magazynu lub powiązanych z nim podmiotów. Prowadzi to do dalszej optymalizacji i zwiększenia efektywności pracy, przy ograniczeniu do minimum kosztów oraz utrzymaniu najwyższej jakości usług. A to skuteczny sposób na większą konkurencyjność na wymagającym rynku spożywczym.

Oprogramowanie można również zintegrować z maszynami, wykorzystywanymi w magazynach, takimi jak:

 • paletyzatory,
 • sortownice,
 • wózki,
 • roboty magazynowe.

Pozwala to na wprowadzenie do przestrzeni składowania żywności nowoczesnych technologii, prowadzących do cyfryzacji obiegu informacji oraz automatyzacji wielu procesów magazynowych.

Program do zarządzania magazynem w branży spożywczej – optymalizacja procesów kluczem do sukcesu

Większa efektywność i skuteczność działania to obecnie podstawy dla zachowania dobrej pozycji na rynku i wyprzedzenia rywali. Nowoczesny i kompleksowy program do zarządzania magazynem w branży spożywczej pozwala usprawnić procesy, obniżyć koszty i zwiększyć efektywność codziennej pracy magazynu oraz wszystkich powiązanych z nim jednostek.

W efekcie najwyższej jakości świeża żywność trafia na stoły konsumentów w ekspresowym czasie.

Warto sięgać po rozwiązania kompleksowe i tworzone z myślą o potrzebach konkretnej branży. Dzięki temu zyskuje się bowiem narzędzia dopasowane do indywidualnych potrzeb konkretnego sektora gospodarczego, co daje znacznie lepsze możliwości optymalizacyjne oraz szansę na stabilny rozwój przedsiębiorstwa w oparciu o nowoczesne technologie. Takie rozwiązanie oferujemy właśnie w AKANEA wraz z naszym programem do zarządzania magazynem w branży spożywczej i nie tylko – Konnect’Agro.