Skuteczna realizacja zamówień to jeden z kluczowych elementów, wpływających na efektywność funkcjonowania producenta lub przetwórcy żywności, w których od szybkości działania oraz sprawności przepływu danych niejednokrotnie zależy jakość i świeżość produktów. Tworzenie i realizacja zamówień w tym samym programie to zatem sposób na nowoczesną optymalizację niejednego biznesu.
Jakie programy wykorzystuje się do zarządzania zamówieniami w branży spożywczej? Czym powinny się one wyróżniać i jakie funkcjonalności zapewniać?
Zarządzanie zamówieniami w sektorze spożywczym – tworzenie i realizacja zamówień w tym samym programie
Optymalizacja zarządzania i realizacji zamówień w branży spożywczej wpływa na efektywność codziennej pracy, a ostatecznie na solidne oszczędności oraz zapewnienie pełnej identyfikowalności każdej partii towaru, na wszystkich etapach produkcji, przetwarzania i dystrybucji.
Zarządzanie zamówieniami polega na perfekcyjnym planowaniu i realizowaniu działań, które mają finalnie umożliwić dostarczenie odpowiednich produktów do klienta docelowego. Z punktu widzenia konsumenta przebieg realizacji zamówienia obejmuje czas między wysłaniem zamówienia i dostarczeniem towaru. Dla przedsiębiorcy jest to natomiast okres od przyjęcia zamówienia do przekazania go klientowi.
Na sprawne zarządzanie zamówieniami składa się wiele procesów logistycznych, wymagających perfekcyjnego dopasowania różnych elementów, w tym produkcji, przetwórstwa, magazynowania i transportu. W przypadku spożywczych łańcuchów dostaw optymalizacja wszystkich tych procesów jest kluczowa – zwłaszcza gdy zamówienia dotyczą towarów łatwo psujących się, przy których liczy się niejednokrotnie każda godzina dostawy.
Nie dziwi zatem fakt, że coraz więcej firm decyduje się na cyfryzację oraz wprowadzenie nowoczesnych systemów informatycznych, przez co możliwe jest tworzenie i realizacja zamówień w tym samym programie wewnątrz firmy produkcyjnej, a także zewnętrznie, na poziomie wszystkich pozostałych ogniw łańcucha dostaw.
Tworzenie i realizacja zamówień w tym samym programie – dlaczego jest ważne?
Praktyczne oprogramowanie dla branży spożywczej, jak choćby KONNECT’Agro, łączą funkcjonalności systemów ERP i WMS, dzięki czemu da się łatwo zarządzać kluczowymi procesami w jednej wirtualnej przestrzeni.
Dlaczego warto korzystać z rozwiązań, które pozwalają na zarządzanie zamówieniami w jednym miejscu? Oznacza to wykorzystywanie spójnej bazy danych, zawierającej wszystkie informacje, niezbędne do kompletacji i sprawnej realizacji zamówienia, przy równoczesnym skróceniu czasu potrzebnego na dostarczenie towaru do klienta oraz ograniczenie ryzyka wystąpienia błędów. Jeden program to też skuteczniejsze wykonywanie obowiązków, wynikających z konieczności zapewnienia pełnej identyfikowalności każdej partii produktów.
KONNECT’Agro, czyli praktyczne tworzenie i realizacja zamówień w tym samym programie dla całego łańcucha dostaw
Nowoczesne systemy informatyczne automatyzują pracę oraz wprowadzają cyfryzację obiegu informacji nie tylko w ramach jednego przedsiębiorstwa, ale też w większych łańcuchach dostaw.
Nasz program ERP – KONNECT’Agro, dedykowany przedstawicielom branży spożywczej, w pełni automatyzuje proces sprzedaży i optymalizuje zarządzanie całym procesem handlowym, za co odpowiadają odpowiednie moduły systemu, w tym:
- zarządzanie magazynem,
- zakupy,
- sprzedaż i rozliczanie sprzedaży,
- transport.
Program usprawnia też codzienne zarządzanie całym przedsiębiorstwem, które staje się zdecydowanie wygodniejsze i prostsze za sprawą kompleksowych baz danych ze zdalnym dostępem w czasie rzeczywistym. Można również tworzyć praktyczne statystyki i raporty, pokazujące sytuację firmy, stany magazynowe oraz bieżące sprzedaże, by lepiej zaplanować działania na nadchodzące miesiące, zoptymalizować poszczególne procesy oraz zaplanować lepszą strategię rozwoju w kolejnych latach.