Zarządzanie produkcją w branży spożywczej – na co zwracać uwagę?Skuteczne planowanie produkcji to obecnie nie kwestia intuicji i opierania się na przypuszczeniach. W branży, w której kluczem do sukcesu jest maksymalne ograniczenie czasu potrzebnego na realizację wszystkich procesów produkcyjno-dystrybucyjnych, niezbędne są specjalistyczne narzędzia do efektywnego działania.

Jak powinno zatem wyglądać zarządzanie produkcją w branży spożywczej? Warto stawiać na dedykowane rozwiązania, jak choćby oprogramowanie od AKANEA.

Branża spożywcza a rewolucja Industry 4.0

Przemysł stoi u progu kolejnej wielkiej rewolucji. Industry 4.0 obejmuje coraz więcej dziedzin gospodarki, wprowadzając do nich nowoczesne rozwiązania, które wpływają na konkurencyjność podmiotów na rynku.

Tego typu rozwiązania pojawiają się także w tradycyjnych branżach, jak choćby sektor spożywczy, wnosząc do niego nowoczesne technologie, dzięki którym udaje się zoptymalizować wiele kluczowych procesów produkcyjno-dystrybucyjnych, co przekłada się na większą wydajność, poprawę jakości towarów i obniżenie kosztów w spożywczych łańcuchach dostaw.

Cyfryzacja i automatyzacja – zarządzanie produkcją w branży spożywczej

Najważniejszymi elementami z Przemysłu 4.0, które wprowadza się w polskich przedsiębiorstwach z branży spożywczej są:

  • automatyzacja,
  • cyfryzacja.

Kompleksowe wdrożenie robotów i cyfrowego obiegu danych we wszystkich obszarach działania firmy stosują zazwyczaj największe przedsiębiorstwa. Jednak również mniejsze jednostki chętnie korzystają z zalet oprogramowania dla firm oraz automatyzacji poszczególnych procesów, co pozwala im poprawić funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Co można zautomatyzować w produkcji żywności? Przede wszystkim szuka się sposobów na robotyzację transportu surowców, półproduktów i produktów w halach produkcyjnych oraz magazynach. Innym powtarzalnym i prostym do automatyzacji elementem jest pakowanie, w tym również paletyzacja produktów, które mają być dostarczone do magazynu lub z niego przekazane dalej, do klientów detalicznych. Roboty coraz częściej zastępują człowieka też przy etykietowaniu i ważeniu produktów na różnych etapach produkcji, przetwórstwa lub dystrybucji.

Cyfryzacja to natomiast sposób na usprawnienie przepływu informacji lub produktów oraz zwiększenie identyfikowalności wszystkich towarów. Wykorzystuje się do tego odpowiednie oprogramowanie, jak choćby produkty przygotowane przez AKANEA.

Nowoczesne systemy do produkcji żywności – oprogramowanie Konnect’Agro

Jakie korzyści daje wdrożenie dedykowanego systemu Konnect’Agro od AKANEA? To przede wszystkim skuteczny sposób na zoptymalizowanie zarządzania produkcją i magazynem. Rozwiązanie wykorzystuje do tego praktyczne etykiety z kodami kreskowymi, które odczytuje się przy pomocy skanerów.

Do weryfikacji etykiet dochodzi na różnych etapach produkcji i magazynowania, w tym podczas:

  • odbioru towarów, surowców lub półproduktów,
  • produkcji i przetwarzania,
  • sortowania, pakowania i konfekcjonowania,
  • realizacji zamówień.

Dzięki precyzyjnemu oznaczeniu każdej partii towarów przy pomocy etykiet, zawierających kluczowe informacje na temat producenta, terminu przydatności, wagi i liczby produktów itp., uzyskuje się transparentność procesów oraz pełną identyfikowalność żywności również według standardów GS1).

Wszystkie upoważnione osoby mają pełen dostęp do wszystkich informacji, znajdujących się w bazie danych, w czasie rzeczywistym, co usprawnia proces podejmowania strategicznych decyzji biznesowych.

Nowoczesne oprogramowanie od AKANEA, tworzone z myślą o branży spożywczej, to zatem sposób na zwiększenie bezpieczeństwa oraz optymalizację procesów produkcyjnych, a przy tym oszczędność czasu i pieniędzy.

Oprogramowanie Konnect’Agro łączy funkcjonalności ogólnego systemu ERP do zarządzania całym przedsiębiorstwem z rozwiązaniami typu WMS, co zwiększa wygodę korzystania, poprawia efektywność pracy oraz minimalizuje ryzyko pojawienia się kosztownych błędów, prowadzących do obniżenia jakości produktów lub zepsucia żywności, co generuje często gigantyczne straty dla producentów.

Rozwiązanie umożliwia zarządzanie produkcją w branży spożywczej, śledzenie poszczególnych partii towarów. Pozwala także na połączenie wszystkich etapów produkcji, by zoptymalizować czas i obniżyć koszty.

Systemy informatyczne od AKANEA – zarządzanie produkcją w branży spożywczej w zakładach przyszłości

Obecnie wiele firm z branży spożywczej wymaga modernizacji, zwłaszcza poprzez wykorzystanie nowoczesnego oprogramowania, które pozwoli lepiej i wydajniej zarządzać wszystkimi procesami podczas produkcji i dystrybucji żywności.

Konnect’Agro to produkt kompleksowy i przygotowany specjalnie z myślą o przedsiębiorcach zajmujących się produkcją, przetwórstwem, importem lub eksportem owoców i warzyw. Ułatwia weryfikację, wspiera skuteczne planowanie procesów logistycznych w branży spożywczej, a także pozwala zwiększyć konkurencyjność podmiotu lub całego spożywczego łańcucha, ułatwiając kontakt z dostawcami, klientami detalicznymi lub instytucjami państwowymi. A to przekłada się na szereg korzyści, z których chętnie korzystają nowoczesne firmy przyszłości.